Ofis Programlarında Yazılımsal Hataların Fazla Olması

Ofis Programlarında Yazılımsal Hataların Fazla OlmasıOfis programları; genellikle beyaz yaka çalışanların işletme ihtiyaçlarına yönelik olarak kullandıkları otomasyon sistemlerine verilen genel isimdir. En bilinen tabirle muhasebe programları, Word-Excel benzeri kelime işlem programları ofis programlarına örnek olarak verilebilir. Bu programların amacı iş yükünü hafifleterek personel ihtiyacını azaltmak ve yapılan işlerin takibini kolaylaştırmaktır.

Ofis Programlarında Yazılımsal Hataların Fazla Olması

 Ofis Programlarını Kim Hazırlar

İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda bir veya birkaç yazılımcı ile çoğunlukla yazılım firmaları tarafından paket program olarak hazırlanmaktadır. Paket programlar tek bir sektöre yönelik olabileceği gibi, aynı anda birçok sektöre hitap edecek şekilde hazırlanabilir.

           Ofis ihtiyaçları için hazırlanan bu yazılımlar birçok işletmeye satılacağı için kabul görmüş sözlü kurallar ve yasalarda yer alan mevzuatlara göre hazırlanır. Ancak zaman geçtikçe yasalar ve kurallarda bazı değişiklikler olabilir veya yenileri eklenip, eskilerinin geçersiz kalması durumları söz konusu olabilir.

Bu gibi durumlarda yazılım için güncellemeler yayınlanır. Güncelleme işlemleri sonrası, yazılımcılardan veya sistemlerden kaynaklı program hataları oluşabilir.

 Güncelleme İşlemi Sonucu Oluşan Hatalar

Yazılım firmaları, değişen ihtiyaçlar ve yasalar için programlarına güncelleme yaparak, bu güncellemeleri kullanıcılara sunarlar. Ancak eklenen özelliklerin istenildiği gibi çalışmadığı durumlarda program hataları oluşur.

Bu hatalar mantıksal veya işlevsel olarak iki ana gruba ayrılabilir. Mantıksal hatalarda yazılım kullanıcıyı engellemeden çalışmaya devam eder. Yaptığı işlemler konusunda ise insan mantığına aykırı durumlar oluşabilir. Örneğin iki sayının ortalamasının bulunacağı alanda toplamının gösterilmesi gibidir. Bu tip hatalar zor fark edilen ve düzeltilmesi vakit alan hatalardır.

İşlevsel hatalar ise yazılıma eklenen yeni özelliğin veya bu özellik ile bağlantılı olan eski özelliğin hiç çalışmaması durumudur. Bu hatalar güncelleme öncesi gözden kaçan bazı işlemlerin yazılımın kodlarına eklenmemesi veya eksik eklenmesi sonucu oluşur. Bulunması ve giderilmesi nispeten kolaydır.

 Neden Bu Kadar Çok Hata Oluşuyor

Aslında hatalar yazılım dünyasının doğalında bulunmaktadır. Piyasada görebileceğiniz en büyüğünden en küçüğüne kadar bütün yazılımlar mutlaka hata içerir. En belirgin sebepleri yazılımcının bir anlık dalgınlığı veya insani olarak gözden kaçırabildiği sektörel detaylardır.

Bir diğer belirgin sebep ise yazılımların genellik bir yazılım ekibi tarafından geliştirilmesidir. Ekipte çalışan yazılımcılar arasında oluşabilecek en ufak bir iletişim bozukluğu yazılımın hata vermesi ile sonuçlanır. Ofis Programlarında Yazılımsal Hataların Fazla Olması Sonuç olarak hatasız yazılım yoktur. Hataları en aza indirebilmiş veya saklayabilmiş yazılım vardır.

Add a Comment